Ładny Gips

Dekoracje wnętrz

Polskie marzenie - dom z drewna

Dysponowanie osobistym domem, to dla mnóstwa Polaków po prostu życiowe dążenie. Potrzebują oni swojego osobistego skrawka gruntu, na którym mogliby wybudować domek oraz prowadzić lekkie życie. Choć bardzo wielu Polaków mieszka w blokach, to niejeden z nich bez wahania zamieniłby takie mieszkanie na własny dom.

Własny dom na wsi

Gdy myśli się o indywidualnym domu, to zwyczajowo większość ludzi ma na myśli wieś. Pomimo tego, że budynki jednorodzinne da się wystawiać też na przedmieściach, lecz wydaje mi się, że przeważnie są one budowane mimo wszystko na wsi. Na naszych wsiach swoje domki budują nie jedynie rezydenci wsi, ale również mieszkańcy miast. Tacy, którzy są rodowitymi mieszczanami. Albo też tacy, jacy po paroletnim, albo zgoła wręcz kilkudziesięcioletnim egzystowaniu w mieście pragną powtórnie zamieszkać na wsi na stare lata. Wieś kojarzy im się z dobrym powietrzem, idyllicznym klimatem oraz dostępem do ekologicznych produktów. Liczą na to, że ich życie stanie się przez to zdrowsze oraz doskonalsze.

Domy z drewna

Wydaje mi się, że w największym stopniu podobają się ludziom drewniane budynki stworzone z bali. Takie z dachem dwuspadowym oraz mieszkankiem na poddaszu. Bowiem nie od dziś wiadomo, że są one niezwykle praktyczne. Drewniane domki nie przepuszczają zimna w ciągu zimy, z kolei w trakcie lata są relatywnie chłodne. Przy tym wyglądają niesamowicie urokliwie, zwłaszcza wówczas, gdy obtacza je drewniana ogrodzenie wykonane ze sztachet.

Planowanie przedsięwzięcia

Zrozumiałe jest iż by postawić dom pożądane są wielkie fundusze. Jest tak bez względu od tego, czy jest to budynek z drewna, czy murowany. W każdym wypadku jest to duży nakład finansowy dla kogoś, kto chce taki dom zbudować. Trzeba przecież kupić grunt pod budowę, przygotować plan, nabyć budulec na zbudowanie obiektu, zamówić brygadę fachowców do zbudowania ścian, a po jakimś czasie drugą ekipę stawiającą dach. I ewidentnie przedtem nabyć drzewo oraz surowiec na dach. Natomiast będzie to ledwie stan deweloperski. Roboty wykończeniowe w środku lokum mogą wynieść drugie tyle, czy też niekiedy jeszcze dużo więcej.

Liczenie kosztów

Przeto przed rozpoczęciem budowy powinno się postarać o kosztorys całej inwestycji. Niekiedy kosztorys da się zlecić jednocześnie z projektem domku. Czy też osobno od projektu (ale na jego podstawie) podzlecić jego utworzenie doświadczonemu kosztorysantowi (zobacz tutaj). Im bardziej precyzyjny będzie projekt, tym bardziej wiarygodny jest kosztorys. A także mniejsze osłupienie, kiedy nastanie budowa oraz dopracowywanie wnętrza lokum, w przypadku gdy wszystko okazuje się droższe niż się wydawało.