Ładny Gips

Dekoracje wnętrz

Pomysły na sztukaterię

Wizytując historyczne kamienice bądź pozostałego typu gmachy postawione jeszcze przed wojną nieraz rzucają się nam w oczy niezwykłe upiększenia, które widujemy na murach oraz na sufitach. Noszą one nazwę sztukaterii. Ludzie rozdzielają się mniej więcej na takich, którzy optują za ascetycznymi formami jak również takich jacy nade wszystko przedkładają zbytek i dekoracje. Za sprawą tychże drugich sztukateria wraca do łask bowiem jest to wymarzony zabieg nie tylko na ozdobienie wnętrza lecz również zakrycie niejakich jego felerów.

Dzięki używaniu fragmentów sztukaterii potrafimy w niebagatelny sposób uwydatnić te miejsca w wnętrzu, które chcemy zaakcentować potęgując ich wdzięk oraz czyniąc je bardziej interesującymi. Możemy to przeprowadzić na mnóstwo rodzajów. Przykładowo idealnie będzie się prezentować sztukateria w otoczeniu drzwi bądź okien. Przyniesie to wrażenie jakby znajdowały się one w obwódkach. Da się jednocześnie je zaznaczyć malując na inny kolor aniżeli ściana względnie na odcień w którym jest komponent jaki planujemy uwydatnić (np. w kolorze ościeżnicy jeżeli sztukaterią otoczone są drzwi).

Pociągającym podejściem łamiącym pustkę ściany jest zrobienie na niej jakby ekranów ogrodzonych sztukaterią oraz pomalowanych w środku na przeciwny kolor aniżeli opasująca je powierzchnia. Wewnątrz tego ekranu da się odtąd np. powiesić zdjęcia, nie będą nawet konieczne wyjątkowo misterne oprawy bo misję taką urzeczywistni sam ekran.

Pozostałym ciekawym zastosowaniem sztukaterii może zostać posadowienie jej na sterczących ze ściany półeczkach z płyt kartonowo-gipsowych ewentualnie obramowanie nią wkładu kominkowego.

Najbardziej powszechnie niemniej widzimy sztukaterię na łączeniu stropu ze ścianą, to praktyka stosowana od niesamowicie dawna. Można w taki sposób zataić pewne wady wnętrza. Jeżeli jest ono stosunkowo wysokie to naklejając sztukaterię poniżej stropu możemy wizualnie obniżyć sufit przez wprowadzenie kontrastu (im szersza sztukatura tym poważniejszy wynik). Dopuszczalne może być ponadto podwyższenie niskiego sufitu przez przyklejenie sztukaterii taką techniką by zlikwidować kąty proste między murami a sufitem, rezultat będzie wyraźniejszy jeśli ściana jest analogicznego odcienia co strop. Nierzadko korzysta się także z medalionów ze sztukatury w roli obwoluty zawieszonego na stropie żyrandola, osłania to m.in. kostki wykorzystywane do podłączenia lampy do sieci elektrycznej.